ישראלפרשת שבוע

פרשת “במדבר” – חיבה לעם ישראל

מדוע יש צורך למנות את ישראל 3 פעמים בתוך 13 חודשים? זוהי חיבתו של הקדוש ברוך הוא לעם ישראל.

לרפואת: יוסף בן משמור פנחס ושרה בתוך שאר חולי ישראל

מדוע יש צורך למנות את ישראל 3 פעמים בתוך 13 חודשים? זוהי חיבתו של הקדוש ברוך הוא לעם ישראל.

פרשת “במדבר” עוסקת במניינו של עם ישראל שהתבצע ב-א’ באייר בשנה השניה לצאתו של עם ישראל ממצרים, חודש לאחר הקמת המשכן[1]. רש”י במקום מבאר, שזהו כבר המניין השלישי של עם ישראל מאז יציאת מצרים:

  • ביציאת מצרים[2] – בתאריך ט”ו ניסן.
  • לאחר חטא העגל[3] – בתאריך י”ז תמוז.
  • לאחר הקמת המשכן[4] – בתאריך א’ אייר.

וצריך לשאול, מדוע יש צורך למנות את עם ישראל שלוש פעמים בתוך תקופה של פחות משלושה עשר חודשים? האם מסתבר שיחול שינוי משמעותי במניינו של עם ישראל במהלך תקופה של מספר חודשים?!

רש”י מסביר, שהמניות החוזרות ונשנות של עם ישראל, מורות על חיבתו של הקדוש ברוך הוא לעם ישראל: לאחר יציאת מצרים, לאחר חטא העגל ולאחר הקמת המשכן. יש כאן שלושה ציוני דרך של עם ישראל – יציאה לחירות, נפילה, עליה.

הקדוש ברוך הוא אוהב את עם ישראל בכל זמן ובכל שלב, ולכן הוא מונה אותו במדויק על מנת לבחון את הכוחות והזוהר המיוחדים, שנמצאים בו. גם כשעם ישראל נופל, לאחר חטא העגל, ישנו גילוי חיבה מצידו של הקדוש ברוך הוא. יש שיאמרו, שלאחר חטא שכזה אין עוד תקוה לעם ישראל[5]. אולם, בורא עולם הוא היחיד שיכול לראות כי בעם ישראל ישנם כוחות חבויים אינסופיים, שעוד יתגלו ויצאו אל הפועל. הוא היחיד, שיכול לראות שעם ישראל עוד יזכה להתעלות ולבנות את המשכן, ולזכות להשראת שכינה.

[1]   במדבר פרק א פסוק ב. ראה בפירושי רש”י וגור אריה על התורה למהר”ל.

[2]   שמות פרק ל פסוק יב.

[3]   שמות פרק לח פסוק כו.

[4]   במדבר פרק א פסוק ב.

[5]   ראה בספר הכוזרי מאמר ראשון פיסקה צד.

אדיריה פנחס

אין להעתיק או לצלם תכנים ללא אישור בכתב מהמחבר. ניתן לצלם בכמות מוגבלת וסבירה שלא לצורך מסחרי אלא אך ורק לצורך הפצת תורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי תתעניין במאמר
Close
Back to top button