מידות הנפש ומוסרפרשת שבוע

פרשת “וזאת הברכה” – אושר

מדוע אשר, בנו של יעקב אבינו, התברך יותר משאר אחיו? מהו אושר אמיתי?

לעילוי נשמת: אילן בן לולו ז"ל

מדוע אשר, בנו של יעקב אבינו, התברך יותר משאר אחיו? מהו אושר אמיתי?

 

בפרשת “וזאת הברכה” נאמר לגבי אשר, אחד מבניו של יעקב אבינו, שהוא יזכה להיות הבן המבורך ביותר, וכל אחיו אף יוסיפו לברך אותו[1]. וכל זה מדוע?

חלקת אדמתו של אשר התברכה במטעי זיתים משובחים, שמהם ייצרו שמן זית משובח, שפיאר את שלחנם של כל תושבי המדינה. וכל הברכות האלו בשביל שמן זית?! זה יותר חשוב משלטון, מסחר וביטחון?!

כן, לפחות באופן מסוים. שבטו של אשר לא חילק את שמן הזית שהוא ייצר בחינם על מנת למצוא חן בעיני מישהו. כמו כן, שבט אשר לא הפסיד כסף על השמן. אבל, הוא כן מכר אותו לכל דורש במחיר הוגן ובעסקאות ישרות[2]. פשוט כל כך, אך לפעמים קשה כל כך.

כאשר אנו עובדים ועושים את תפקידנו באופן ישר ונאמן, ומשתפים את הסובבים אותנו בכישרונותינו במחיר הוגן – אז כולם יברכו אותנו.

ייתכן, שכאשר אדם מסוים יצליח, יהיה  מי שיקנא בו ואף ינסה להקטין את הצלחתו. הקנאה הנה צער, שעשוי להתעורר, כאשר רואים שלמישהו אחר “יש” – כסף, מעמד או כישרון. אבל, אשר, באמצעות מעשיו, גרם לכולם לשמוח ש”יש” לו. ולא רק שלא קינאו בו, אלא אף רצו בהצלחתו ובירכו אותו[3].

כולם ידעו והבינו שהצלחתו של אשר היא גם הצלחתם. וזהו אושר אמיתי, לשתף את זולתנו במה שמיוחד בנו באופן הוגן.

 

[1] ראה דברים פרק לג פסוק כד. וראה בפירוש רש”י ובפירוש בעל החזקוני.

[2] ראה בפירוש בעל הספורנו על דברים פרק לג פסוק כד.

[3] ראה בפירוש בעל הספורנו על דברים פרק לג פסוק כד.

 

 

אדיריה פנחס

אין להעתיק או לצלם תכנים ללא אישור בכתב מהמחבר. ניתן לצלם בכמות מוגבלת וסבירה שלא לצורך מסחרי אלא אך ורק לצורך הפצת תורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button